Psi "Color"

Na videu uvidíte psy barvy modré, psy s modrými znaky a pšeničné s hnědým nosem.

 

Seznamte se s výjimečnými a nádhernými barvami psů, které označujeme v CCOC jednoduše slovem "Color",  a které nejsou uznány FCI jako barvy standardní.

Jaké to jsou?

• modrá

• s modrými znaky

• světle pšeničná (plavá), s hnědým nosem

• černá

• hnědá

Tyto barvy byly vždy naprosto přirozeným a i poměrně běžným zbarvením některých původních, domorodých typů kavkazských psů. Objevují se tedy i u dnešních jedinců, u kulturních typů však ojediněle. Častěji jsou k vidění u určitých typů aboriginalů, což jejich samostatné standardy (FCI neuznané) také plně respektují a považují tato zbarvení za standardní. Není tedy nejmenší důvod tyto barvy jakkoli penalizovat a to zvláště, není-li zapovězeno míchání typů kavkazských psů vzájemně. Vzájemné spojování různých typů není mnohde nedovolené, např. ani v FCI, ani v CCOC.

Konkrétně barvu modrou a pšeničnou (s hnědým nosem) umožňovala dokonce bez omezení i verze standardu FCI, obecně platná do března 2011.

Kavkazští psi těchto barev jsou v naprosté většině výborného genetického zdraví, výborné povahy i exteriéru. CCOC umožňuje tedy svým členům věnovat se chovu takto zbarvených psů i nadále, v rámci jejich individuálních chovatelských plánů.

 

Fenka Color, zde v modrém zbarvení. Modrá barva je viditelná nejzřetelněji v oblasti obličejové části hlavy, tělo je spíše vlkošedé. Nos, pysky a oční víčka jsou břidlicově šedé. Toto zbarvení se vyskytuje výjimečně.

 

Štěňátko Color, v barvě modré. Zbarvení srsti na hlavě i těle je nyní modré, oči jsou intenzivně modré. V dospělosti zůstane modré zbarvení výrazné pouze na hlavě, oči budou jantarové. Nos, pysky a oční víčka jsou břidlicově šedé a takové i zůstanou.

 

Fenka Color, s modrým zbarvením obličejové části hlavy (červeně zbarvené tělo). Nos, pysky a oční víčka jsou barvy břidlicově šedé. Toto zbarvení se vyskytuje zcela ojediněle.

 

Pro porovnání - podobná fenka, ale ne Color - hlava je beze stop modré barvy. Nos, pysky a oční víčka jsou barvy černé.

 

Štěňátko Color - bílé, s modrými znaky. Nos, pysky a oční víčka jsou barvy břidlicově šedé. Toto zbarvení se vyskytuje zcela ojediněle.

 

Štěňátko Color, pšeničné barvy s hnědým nosem. Nos, pysky a oční víčka jsou barvy hnědé. Toto zbarvení se vyskytuje zcela ojediněle.

 

foto: Majka Votavová a Lištička

 

Nová úprava tohoto článku, s ohledem na úpravy chovatelského řádu CCOC (22.1.2015). Zajímá-li Vás podrobněji "barevné" téma, přečtěte si odpověď na otázku č. 12 - zde.

 

embed video plugin powered by Union Development


© 2013 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek pro chovatele

Doprovodná informace ke všem fotografiím na těchto webových stránkách:
Kupírování uší je v ČR zakázáno zákony č. 246/1992 Sb. a č. 77/2004 Sb..

Tvorba stranek pro chovatele psu moonbarks studio